SAPERE AUDE

"Sukces i szacunek zdobywa się pracą i osobistym zaangażowaniem"  

460ILOR1

Karol Olszewski w Panteonie Narodowym

Dnia 19 października 2018 r. miało miejsce nadzwyczajne i niezwykle ważne dla naszej szkoły wydarzenie.

W Panteonie Narodowym mieszczącym się w kościele św. św. Piotra i Pawła na ul. Grodzkiej w Krakowie złożone zostały doczesne szczątki wielkiego absolwenta naszej szkoły z 1866 r. prof. Karola Olszewskiego oraz urna z ziemią z grobu prof. Zygmunta Wróblewskiego.

W uroczystości udział wzięła klasa 2h oraz poczet sztandarowy pod opieką wychowawcy mgr. Pawła Gucwy, omgr. Marka Lipińskiego i dyr. I LO mgr Jadwigi Skolmowskiej.

Mszy świętej przewodniczył oraz homilię wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a następnie trumna i urna w kondukcie pogrzebowym przeniesiono do krypty w podziemiach kościoła i złożono w sarkofagach.

W uroczystości udział wzięli: wojewoda małopolski Marek Ćwik, prezes Fundacji Panteon Narodowy prof. Franciszek Ziejka, rektorzy krakowskich uczelni z rektorem UJ prof. Wojciechem Nowakiem na czele, przedstawiciele świata nauki oraz młodzież ze szkół małopolskich i podkarpackich noszących imiona wielkich uczonych prof. Zygmunta Wróblewskiego i prof. Karola Olszewskiego.

Karol Olszewski wraz z Zygmuntem Wróblewskim, jako pierwsi na świecie, wiosną 1883 r. w Akademii Krakowskiej skroplili uważane dotąd za trwałe, dwa składniki powietrza: azot i tlen. Uczeni kilka tygodni póżniej skroplili jeszcze tlenek wegla, a Karol Olszewski samodzielnie w 1895 r. skroplił i zestalił argon. Dokonania obydwu uczonych sprawiły, że Kraków pod koniec XIX wieku  stał się światowym biegunem zimna i jednym z najważniejszych ośrodków kriogeniki na świecie, a uczeni na zawsze zapisali się w annałach nauki światowej.

Obydwa wydarzenia – konferencja naukowa "Uczeni czasów niewoli" oraz przeniesienie do krypty Panteonu Narodowego szczątków K. Olszewskiego i Z. Wróblewskiego wspaniale wpisują się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

https://nowahistoria.interia.pl/drogi-do-wolnosci/news-szczatki-prof-olszewskiego-i-urna-z-ziemia-z-grobu-prof-wrob,nId,2646994

https://nowahistoria.interia.pl/aktualnosci/nowe-sarkofagi-w-panteonie-narodowym-zdjecie

 

Witamy

na stronach
I Liceum Ogólnokształcącego
w Tarnowie.

Jest to najstarsze tarnowskie liceum i jedna
z siedmiu najstarszych tego typu szkół w Polsce.

460 lat tradycji

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że
I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie

jest wśród najlepszych liceów
w Polsce sklasyfikowanych
w
Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych
PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł
"Srebrnej Szkoły 2019".

sukcesy

chor

radio szkolne2

Edukacja prawna

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu