flaga rp

Afryka z bliska i z daleka - spotkanie integracyjne

W czwartek 25 kwietnia 2019 r. już po raz drugi gościliśmy w murach naszej szkoły uczniów ze Szkolnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowie. Spotkanie miało charakter integracyjno – edukacyjny w ramach projektu „Podróż przez kontynenty”, stworzonego przez naszych wolontariuszy ze Szkolnego Koła Wolontariatu. Tym razem poznawaliśmy Afrykę – obejrzeliśmy pokaz slajdów przybliżający nam życie na tym kontynencie, kilkoro uczniów ubrało się w afrykańskie stroje, były tez tańce integracyjne. Następnie w mniejszych grupach tworzyliśmy afrykańskie maski i rozwiązywaliśmy zagadki. Uczniowie z SOSW należą do Szkolnego Koła PTTK, stąd celem spotkania oprócz integracji różnych środowisk było rozwijanie pasji podróżniczych i geograficznych wśród uczniów.

Laureat Diamentowego Indeksu AGH z matematyki

Uczeń klasy IIIb Filip Gacek został laureatem III stopnia tegorocznej edycji Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" z matematyki. Opiekunem ucznia jest mgr K. Horbacewicz. Gratulujemy !

Finał Szkolnego Konkursu Matematycznego „O jeden poziom abstrakcji wyżej” 2019

Dobiegł końca kolejny już VI Szkolny Konkurs Matematyczny „O jeden poziom abstrakcji wyżej”. W sześciu etapach konkursu uczniowie zainteresowani matematyką rozwiązywali wybrane  zadania, zbierali punkty i zmieniali  swoje pozycje na liście rankingowej.

Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych wśród uczniów, pobudzanie uczniów do twórczego myślenia i rozwiązywania niestandardowych problemów.

Wśród tegorocznych zwycięzców  konkursu znaleźli się :

Miłosz Adamczyk (1b)  - I miejsce

Mikołaj Duch (2b)         - II miejsce

Bartosz Sroka (3b)       - III miejsce

Oficjalne wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 25 kwietnia 2019r.

Opiekunami uczniów są  mgr K. Horbacewicz i mgr D. Srebro.

Projekt ten, zmie­rza­jący do otoczenia opieką uczniów I LO zainteresowanych matematyką, jest objęty patronatem Dziekana Wydziału Matematyki  i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w roku 2019.

Matematyczne czwartki – kwiecień 2019

4 kwietnia 2019 roku uczniowie klasy 2e wraz z opiekunami wzięli udział w wykładzie z matematyki  w ramach Matematycznych Czwartków w  Instytucie Matematyki  Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat „Gra w życie”. Wykład poprowadzony przez  dr  Marcina Kulczyckiego  poświęcony był automatom komórkowym -  matematycznym konstrukcjom, których ewolucja do złudzenia przypomina rozwój kolonii mikroorganizmów. Po raz pierwszy powstały one pod koniec pierwszej połowy XX wieku w laboratorium w Los Alamos. Na wykładzie zostały omówione najbardziej znane z nich : reguła 30 i 110, gra w  życie Conwaya, mrówka Langtona i inne. Automaty komórkowe są bardzo ciekawym działem matematyki. Wnioski wyciągnięte z ich badania można zastosować do wszystkich działów nauki: chemii, biologii, fizyki a nawet astronomii.

Sukces w konkursie historycznym

W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie wręczono 26 kwietnia 2019 r. dyplomy laureatom wojewódzkiego (małopolskiego) etapu konkursu „Do broni! Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej”. W kategorii szkół ponadpodstawowych (prace multimedialne) do etapu ogólnopolskiego zakwalifikował się zespół uczniów z klasy 2g: Wojciech Kantor, Michał Liguz i Wojciech Urbański. Opiekunem uczniów jest mgr Joanna Kogut. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Informacje dla maturzystów związane z zakończeniem roku

Informujemy, że w środę, 24 kwietnia Rada Pedagogiczna I Liceum podjęła uchwałę o klasyfikacji klas trzecich.

Informacje dla maturzystów:

12:00 - Katedra - Msza Święta na zakończenie edukacji szkolnej z prośbą o błogosławienie na czas matur,

13:45 - uroczyste zakończenie roku.

Zapraszamy.

Laury w Olimpiadzie Języka Polskiego

Uczennica klasy 3a, Gabriela Gryc została laureatką XLIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Zawody odbyły się w dniach 3 - 6 kwietnia 2019 r. w Konstancinie i Warszawie. Opiekunem uczennicy jest mgr Ewa Ciesielczyk. Gratulujemy!

Laureat i finalista Diamentowego Indeksu AGH z geografii

23 marca 2019 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbył się III etap XII Ogólnopolskiej Olimpiady ,,O Diamentowy Indeks AGH”. Do III etapu zakwalifikowało się dwóch uczniów z naszej szkoły. Tytuł laureata III stopnia geografii z elementami geologii uzyskał Kacper Czarnik (klasa 3d), a tytuł finalisty uzyskał Arkadiusz Janicki (klasa 3d). Opiekunem uczniów jest mgr Maria Szwedo. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Marcel Leżoń laureatem Olimpiady Wiedzy o Prawie

W dniu 30 marca 2019 roku w Ostrołęce odbył się etap centralny XXI Olimpiady Wiedzy o Prawie. Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Marcel Leżoń zajął V miejsce i uzyskał tytuł laureata. Opiekunem ucznia jest dr J. Kowal. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.