460ILOR1

LXIV Olimpiada Fizyczna - Piotr Kubala laureatem!

1b

Bardzo duży sukces odniósł Piotr Kubala (kl. 2b - uczeń mgr Marka Lipińskiego), który uzyskał tytuł laureata 6 miejsca w zawodach III stopnia LXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Fizycznej.

Podczas kilkudniowych zawodów zorganizowanych w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego 76 zawodników miało do rozwiązania trzy zadania teoretyczne oraz zadanie doświadczalne.

Zarówno przygotowane przez organizatorów zadania teoretyczne jak i zadanie doświadczalne, to nigdzie nie publikowane, oryginalne problemy fizyczne, wymagające wiedzy daleko wykraczającej poza program licealnego kursu fizyki. Uczestnicy musieli wykazać się nieprzeciętnymi umiejętnościami logicznego i precyzyjnego myślenia oraz planowania eksperymentu, mając do dyspozycji zadane przyrządy i przedmioty. Zadanie doświadczalne na każdym stopniu olimpiady fizycznej wymaga rozległej interdyscyplinarnej wiedzy i czasem niestandardowego wykorzystania przyrządów z pracowni fizycznej lub przedmiotów codziennego użytku, prawie jak telewizyjny MacGyver.

W tym roku należało np. wyznaczyć indukcyjność i opór cewki mając do dyspozycji zasilacz prądu zmiennego, ale jakby na przekór dany był tylko jeden woltomierz i to prądu stałego.

W czasie, gdy komisja konkursowa zmagała się z ocenianiem prac, uczestnicy zawodów i nauczyciele mogli zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik oraz wysłuchać trzech wykładów z fizyki i astronomii w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

Kilkudniowy trud olimpijskich zmagań wszystkim uczestnikom wynagrodziła słodycz olimpijskiego tortu, na którym pięknie wypisane zostały nazwiska wszystkich laureatów. Wspólny lunch po ogłoszeniu wyników uczniów, ich opiekunów i organizatorów olimpiady pozwolił wymienić uwagi o zakończonych zawodach, a uczniom klas drugich pozwolił snuć plany na przyszły olimpijski rok.

GRATULUJEMY Piotrkowi i jego opiekunowi, życząc równie udanych startów w następnych edycjach olimpiad i konkursów przedmiotowych.