Być dla innych - wolontariat I LO z wizytą w Mielcu

23 maja 2017 duża grupa wolontariuszy z naszej szkoły wraz z panią dyrektor Jadwigą Skolmowską, s. Agnieszką Lampasiak i ks. Grzegorzem Grychem wybrała się na uroczyste obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Mielcu. Impreza rozpoczęła się od symbolicznego przekazania przez prezydenta Mielca osobom niepełnosprawnym kluczy do miasta. Następnie wyruszył pochód wszystkich uczestników po ulicach miasta, uwieńczony wypuszczeniem pomarańczowych baloników do nieba. Po uroczystości udaliśmy się do specjalnego ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, gdzie zapoznaliśmy się z jego funkcjonowaniem. Poznaliśmy mowę makaton – tj. system gestów i symboli graficznych, którymi posługują się osoby niepełnosprawne. Miło spędziliśmy czas z naszymi niepełnosprawnymi rówieśnikami podczas gier i zabaw przy ognisku. Spotkanie miało na celu włączenie osób z upośledzeniem intelektualnym w aktywne życie kulturalne oraz zapobieganie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu tych osób. Nasi uczniowie zawsze bardzo chętnie angażują się w takie przedsięwzięcia. Wolontariat to bezinteresowna pomoc innym ludziom, która uczy nas młodych wrażliwości tak potrzebnej w dzisiejszym świecie. Czasami wystarczy uśmiech czy dobre słowo, aby taka osoba poczuła się potrzebna i kochana. Być dla innych to najpiękniejsze, co możemy zrobić, aby nasz świat był lepszy.