Zwycięstwo Macieja Cygonika w Ogólnopolskim Konkursie Instytutu Pamięci Narodowej

W dniu 31 maja 2017 r. Komisja Konkursowa Instytutu Pamięci Narodowej ogłosiła wyniki V edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Maciej Cygonik z klasy II E zajął w nim I miejsce (na Konkurs wpłynęło ogółem 290 prac z całej Polski) i uzyskał tytuł laureata.
Maciej na konkurs przygotował komiks „Długa droga do Anglii. Niezwykła historia rotmistrza „Wilskiego", który poświęcił Aleksandrowi Stpiczyńskiemu, majorowi kawalerii Wojska Polskiego, oficerowi wywiadu Armii Krajowej, cichociemnemu.
Jesienią 1942 roku Aleksander Stpiczyński zostaje wyznaczony na kuriera Dowódcy AK do Naczelnego Wodza PSZ w Londynie. W celu realizacji zadania wchodzi w skład komórki o kryptonimie "666", która zajmuje się organizowaniem lądowych tras przerzutowych dla kurierów podziemia przez okupowaną Europę do Wielkiej Brytanii.
26 grudnia 1942 roku, jako Emisariusz Komendy Głównej AK rozpoczyna podróż Warszawa - Londyn. Opuszcza Warszawę i przybywa do Paryża jako pułkownik Wermachtu i arystokrata niemiecki Arnold von Luckner. We Francji zmienia tożsamość. Aresztowany na granicy hiszpańskiej, osadzony w obozie w Compiegne. Ucieka z transportu więziennego, łamie nogę i trafia do więzienia w Metz. Udanie ucieka i 17 października 1943 roku angielski samolot zabiera go z konspiracyjnego lotniska koło Tours. W październiku 1944 roku skacze jako cichociemny do Kraju.
Opiekunem ucznia jest mgr Barbara Koprowska.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!