Do finałowego III etapu XV Ogólnopolskiej Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH” z fizyki zakwalifikowało się trzech uczniów naszej szkoły: Mateusz Tokarz, Kacper Wielgat (4b) i Miłosz Surmacz (3b) – opiekun mgr M. Lipiński.

Laureaci Olimpiady o Diamentowy Indeks mają pierwszeństwo w przyjęciach na wybrane kierunki studiów w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Gratulujemy i życzymy uczniom dalszych sukcesów podczas zawodów finałowych olimpiady, które odbędą się 25 marca 2023 r. w aulach AGH.

Nadmienić należy, że oczekujemy również wyników zawodów doświadczalnych II stopnia 72 Olimpiady Fizycznej, do których zakwalifikowali się i uczestniczyli Mateusz Tokarz i Kacper Wielgat (4b). Zawody doświadczalne w tym roku polegały na zaplanowaniu eksperymentu dotyczącego zbadania zjawiska polaryzacji światła wysyłanego przez diody LED na kryształ krzemu i wyznaczeniu charakterystycznych wielkości dla polaryzacji: kąta Brewstera i współczynnika złamania światła czerwonego i niebieskiego oraz ustalenia płaszczyzny polaryzacji. Do wykonania doświadczenia uczniowie mogli użyć tylko przygotowane przez KGOF – diody LED, baterię, przewody, płytkę krystalicznego krzemu, kawałek folii polaryzacyjnej, rolkę taśmy klejącej, papier milimetrowy i linijkę.