Na spacer śladami artysty zapraszamy wspólnie z BWA w Tarnowie oraz Cricoteką. Poprowadzą go uczniowie klasy 2D wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Wrzesień w piątek 14 kwietnia o godz.12:00 i w niedzielę 16 kwietnia o godz.15. Zapraszamy!

Spacery tarnowskimi śladami artysty

Piątek 14.04.2023, godz. 12:00
Niedziela 16.04.2023, godz. 15:00

Zbiórka pod oddziałem BWA Tarnów - Multimedialnym Centrum Artystycznym, ul. Wałowa 25.
W przypadku niesprzyjającej pogody odbędzie się prezentacja.
Wstęp wolny

Prowadzenie: Zofia Brzegowy, Michał Kwiecień, Julia Magiera, Wiktoria Niewola, Kinga Obal, Natalia Zacharska / uczniowie I LO
Opieka merytoryczna: Agnieszka Wrzesień

Na uczestników spaceru czekają okolicznościowe pocztówki wydane przez BWA Tarnów, z miejscami w Tarnowie związanymi z biografią artysty oraz z reprodukcjami dzieł artysty, m.in. najstarszego znanego sygnowanego obrazu przedstawiającego Park Strzelecki oraz prac znajdujących się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Wydarzeniu towarzyszy specjalna tarnowska edycja plakatu Cricoteki, z portretem Tadeusza Kantora i jego słynnym cytatem „Nie można być ciągle na fali - trzeba być falą”, przypominająca biograficzne związki artysty z Tarnowem.

Tadeusz Kantor (ur. 6.04.1915 Wielopole Skrzyńskie, zm. 8.12.1990 Kraków)
Twórca awangardowy, malarz, rysownik, teoretyk sztuki, scenograf i reżyser, autor happeningów, wybitny reformator teatru XX wieku, jedna z najważniejszych postaci życia artystycznego w Polsce.

Artysta mieszkał w Tarnowie w latach 1924-1933. W 1933 roku zdał maturę w I Gimnazjum im. Brodzińskiego w Tarnowie (obecnie I LO).

Ogromnie się cieszę z inicjatywy Biura Wystaw Artystycznych, która przypomina, jak ważne dla Tadeusza Kantora były jego tarnowskie lata. Szczególnie cieszy mnie, że w działania zaangażowani są młodzi ludzie, co pokazuje, że sztuka artysty jest ważna i żywa także dziś, również dla pokolenia dekodującego w swoim codziennym doświadczeniu tak odmienną, cyfrową rzeczywistość. To dla nich tworzymy obecny program Cricoteki, starając się nieustannie aktualizować dziedzictwo Kantora poprzez konfrontowanie go z najnowszymi tendencjami zarówno w sztukach wizualnych, jak teatralnych i performatywnych. Serdecznie zapraszam do Cricoteki na nasze wystawy i wydarzenia.
Natalia Zarzecka – dyrektorka Cricoteki

I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie zawsze chętnie współpracuje z Biurem Wystaw Artystycznych, a tym razem jest dla nas projekt szczególnie ważny, gdyż dotyczy postaci absolwenta naszej szkoły. Tadeusz Kantor jest artystą nadal zbyt mało znanym w powszechnym odbiorze, gdyż jego dzieła mogą wydawać się trudne, a przecież był to twórca, który dokonał rewolucji w sztuce. Inicjatywy upamiętniające postać Kantora nie tylko mogą przybliżyć jego twórczość naszym uczniom, ale także zainspirować do przeróżnych form twórczości. Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych w imieniu własnym oraz uczniów - naszych przewodników na spacery tarnowskimi śladami Tadeusza Kantora.
Agnieszka Wrzesień – nauczycielka I LO, opiekunka merytoryczna projektu

Polecamy:
- Obchody 108. urodzin Tadeusza Kantora organizowane przez Wielopole Skrzyńskie / Kantorówka Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora:
14.04.2023, g. 17:00 - Wystawa Tadeusz Kantor Adam Kolasa
www.gokiw.wielopole-skrz.pl
- Obchody 108. urodzin Tadeusza Kantora organizowane przez Cricotekę:
17.04.2023, g. 18:00 - Baden-Baden Ingerencja w przestrzeń Galerii-Pracowni i performance Bogusława Bachorczyka / Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora
15.04, g. 18:30 - Spektakl Szatnia Teatr Przebudzeni / Cricoteka
- Spotkanie z Lechem Stangretem do wystawy inspirowanej tarnowskimi latami młodości Tadeusza Kantora („Jak się staje, kim się jest”, BWA Tarnów, 2013) – nagranie wideo: https://www.youtube.com/watch?v=vkEXVjbT9QA
- Wykład Urszuli Gieroń „Wielopole - historia i etnografia. Źródła Kantora” do wystawy inspirowanej tarnowskimi latami młodości Tadeusza Kantora („Jak się staje, kim się jest”, BWA Tarnów, 2013) – nagranie wideo: https://www.youtube.com/watch?v=Gwv00WZTZjw

Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie
Partnerzy: I LO w Tarnowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Kantorówka Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora