flaga rp

Wolontariat historyczny

W październiku klasa 2e pod opieką mgr Anny Żak wybrała się na Cmentarz w Krzyżu, aby w związku ze zbliżającymi się świętami „Wszystkich Świętych” oraz „Niepodległości” posprzątać groby zasłużonych polskich patriotów i oddać im hołd w imieniu uczniów I Liceum. Jednogłośnie stwierdzono, że tego typu wyjścia są bardzo dobrym pomysłem. Przypominają nam, o ludziach walczących o naszą wolność, skłaniają do refleksji i wzbudzają emocje, których nie odczuwa się na co dzień.

Kultywując pamięć o bohaterach złożyliśmy symboliczne wiązanki i znicze na ich grobach, wyrażając wdzięczność za ich bezinteresowna poświęcenie dla Polski, które jest dla nas wzorem do naśladowania.

Uczniowie uporządkowali mogiły takich osób jak:

Mieczysław Cielocha – urodził się w 1922 roku, pochodzący z Woli Rzędzińskiej, żołnierz wyklęty, ps. „Sprytny”, był żołnierzem AK i członkiem zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zginął 7 lutego 1947 roku w tarnowskim więzieniu.
Stanisław Kiełbasa – urodził się w 1924 roku w Jodłówce, żołnierz antykomunistycznego podziemia, był   członkiem oddziału M. Cielochy, w 1947 roku został aresztowany i skazany na karę śmierci.

Antoni Trzepla – urodził się w 1910 roku, żołnierz antykomunistycznego podziemia, ps. „Krakus”, zatrzymany przez UB w 1948 roku, skazany na karę śmierci, zamordowany 16 czerwca 1948 roku, jego szczątki zostały znalezione dopiero w 2015 roku.

Jan Kmieć – urodził się w 1921 roku, żołnierz AK, został skazany na 3-krotną karę śmierci, zginął w 1948 roku.

Tadeusz Bereś – urodził się w 1928 roku, Harcerz zmarł na skutek rany brzucha oraz pobicia przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Tarnowie dzień później. Być może należał do Narodowej Organizacji Wojskowej.

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego od kilku lat z dumą i radością sprawują także opiekę nad grobami Żołnierzy Wyklętych na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Tak było też w tym roku, uczniowie klas I d, I b, I k, II f, II b, III e oraz III d udali się na Stary Cmentarz, żeby posprzątać groby i zapalić znicze z okazji Święta Niepodległości. Opiekę nad projektem sprawuje mgr Anna Żak.