Marzenia się spełniają! Kosmos okazuje się być w zasięgu ręki! Nasza drużyna "Astra Glorii Homini" zakwalifikowała się do drugiego etapu projektu "CanSat" 2023/2024, dzięki czemu rozpoczyna pracę nad budową autorskiej sondy badawczej.

"Na horyzoncie coraz śmielej zarysowuje się szansa na start w kampanii międzynarodowej, co stanowiłoby dla nas znaczne osiągnięcie. Niezależnie od dalszych losów naszego przedsięwzięcia na tę chwilę znaleźliśmy się wśród 32 najlepszych zespołów z całego kraju. Konkurencja była duża, bo rywalizowaliśmy z aż 90 zespołami." - mówi leaderka zespołu Maria Jóźwiak z klasy 4b.

Obecnie zespół przygotowuje się do prototypowania układów elektronicznych, które w następnym kroku zostaną zaprogramowane tak, aby trajektoria lotu satelity była możliwa do odtworzenia. System nawigacji inercyjnej, który zostanie wykorzystany w celu analizy i interpretacji danych jest szeroko stosowany w wojskowości. Uczniowie planują również przeprowadzenie testów ze spadochrononem na dziedzińcu szkoły, które będą możliwe do obserwacji przez zainteresowanych tym tematem. Będzie to świetna okazja do bliższego zapoznania się z projektem.

Jednym z założeń projektu CanSAT 2024 jest nie tylko poszerzanie kompetencji twardych, czyli tych bezpośrednio związanych z wiedzą i umiejętnościami w dziedzinach technicznych, lecz także szeroko rozumianych kompetencji miękkich i pijarowych. W związku z powyższym, uczniowie prowadzą kampanię informacyjną, której celem jest popularyzacja wiedzy, idei pracy zespołowej i rozwoju własnych kompetencji, kreatywności i innowacyjności, a także pozyskanie sponsorów, gdyż środki na budowę sondy drużyna musi pozyskać samodzielnie.

Gorąco zachęcamy do wsparcia oraz śledzenia profilu drużyny na Instagramie - @astragloriihomini, TikToku - Astra Glorii Homini Team ?️✨oraz na nowopowstałym Facebooku - Astra Glorii Homini.

"Gdybyście mieli jakiekolwiek pytania, to piszcie do nas śmiało. Do zobaczenia na auli, gdzie w najbliższym czasie będziemy prowadzić prezentacje efektów naszych działań i współpracy z Akademią Tarnowską." - zachęcają członkowie drużyny: Maria Jóźwiak (4B), Katarzyna Łątka (4B), Mikołaj Sitko (4B), Natanael Stawarz (3B), Michał Dzięgielowski (2B) i Mateusz Szczepański (2B).