W piątek 2 lutego br. uczniowie klasy 1d oraz uczęszczający na zajęcia z geografii statystycznej uczestniczyli w wykładzie i zajęciach laboratoryjnych organizowanych przez Instytut Nauk Geologicznych WGiG Uniwersytetu Jagiellońskiego

oraz zwiedzali ekspozycję „Historia życia i budowa Ziemi” w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ.

Uczniowie wysłuchali wykładu przygotowanego przez dra hab. Mariusza Rospondka prof. UJ, który dotyczył petrografii skał oraz wykorzystania wybranych surowców mineralnych w życiu codziennym.

W trakcie ćwiczeń laboratoryjnych z mgr Jolantą Dąbek-Głowacką uczniowie mieli możliwość samodzielnego rozpoznawania minerałów i skał metodami makroskopowymi.

W muzeum CEP UJ zapoznali się z historią życia na Ziemi od pojawienia się żywych organizmów, przez wielkie wymierania i zlodowacenia aż po czasy współczesne oraz zaznajomili się z budową wnętrza Ziemi i procesami kształtującymi jej powierzchnię.

W tym samym czasie w muzeum realizowany był materiał telewizyjny jednej ze stacji a część naszych uczniów miała możliwość rozmowy na temat tego dlaczego warto chodzić do muzeum i co nam daje taka wizyta.