Chór szkolny

Chór SCHOLAE JUVENTUUS TARNOVIENSIS założony został, za zgodą dyrektora, przez absolwenta naszej szkoły - Mateusza Prendotę - na początku roku szkolnego 2002/2003. W pierwszej kolejności został ogłoszony nabór chętnych uczennic i uczniów I LO. Po zebraniu grupy dziewcząt (tylko płeć piękna się zgłosiła) chór pod batutą przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Mateusza Prendoty rozpoczął pełną parą próby. Emisję głosu prowadziły Joanna Sas i Małgorzata Kłęk. Aby wzmocnić brzmienie do Scholae Juventuus Tarnoviensis dołączyli chłopcy z chóru Pueri Cantores.

Inauguracyjny koncert z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia odbył się w budynku I LO dla Grona Pedagogicznego. Ten koncert rozpoczął aktywną działalność chóru nie tylko w obrębie miasta Tarnowa ale i poza jego granicami. Kolejny koncert Bożonarodzeniowy odbył się w kaplicy przy Hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej dla ludzi ciężko chorych i potrzebujących pomocy. Wtedy też nowym dyrygentem został pan Jan Gładysz, który zajmuje się nauczaniem muzyki w Szkole Muzycznej w Tarnowie. Przede wszystkim jest to chór szkolny, więc nie może go zabraknąć na akademiach szkolnych. Dzięki zaangażowaniu i chęciom jakie wkładają jego członkowie w realizację swoich przedsięwzięć, mają otwartą drogę do osiągania nowych sukcesów. Obecnie chór skupia około 40 osób, a w jego repertuarze znajdują się dzieła polskich i zagranicznych kompozytorów różnych epok (m.in. Palestrina, Aihinger, Różycki, Gomółka, Feicht, Lotti).

Już po 8 miesiącach działalności Scholae zdobywa pierwsze laury. Dnia 3 maja 2003 roku w IV Przeglądzie Poezji i Pieśni Patriotycznej chór otrzymuje I nagrodę w kategorii wokalno-instrumentalnej w eliminacjach rejonowych. Po konkursie uczestniczy w koncercie finałowym, który odbył się w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie. Kolejnym sukcesem chóru jest zdobycie "Srebrnego Pióra" podczas VI Małopolskiego Konkursu Chórów "Niepołomice 2004" w kategorii chór mieszany. Jednak działalność chóru nie ograniczała się tylko do zdobywania nagród. Scholae Juventuus uświetnia swoją obecnością nie tylko Msze Św. ale i rozmaite imprezy w Tarnowie.

Chór obecnie liczy około 30 członków, których łączy zamiłowanie do muzyki i inne wspólne zainteresowania. Chórzyści uświetniają swoją obecnością akademie szkolne oraz reprezentują szkołę na zewnątrz.
Od roku szkolnego 2015/2016 dyrygentem chóru jest pan Adam Kaniarz, który mówi że, praca z chórem I LO sprawa mu dużo przyjemności, jest to niesamowite doświadczenie, ponieważ obserwuje jak każdy z członków rozwija swoje zdolności wokalne. Młodzi ludzie w czasie prób chóru mają możliwość zdobywać podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu teorii historii muzyki, poznać arcydzieła literatury chóralnej różnych epok, rozwijać talenty wokalne, uczyć się współpracy i odpowiedzialności.

Członkowie chóru
Soprany: Katarzyna Pasek, Monika Marczyk, Anna Nowak, Magdalena Łuszcz, Gabriela Wenc, Anita Nowak, Paulina Żurek, Weronika Pszczoła

Tenory: Jakub Sojat, Filip Kot, Kamila Hosaja, Wojciech Lechowicz
Alty: Natalia Cygan, Natalia Duk, Maria Łuszcz, Gabriela Jasnosz, Nicole Gromniak, Aleksandra Kumięga, Magdalena Zych, Katarzyna Pietrzak, Natalia Sułowska

Basy: Filip Płaneta, Mariusz Golec, Michał Piątek, Rafał Sowiński, Michał Piotrowski, Mikołaj Bajorek, Kamil Stańczyk, Jakub Papiernik

22 grudnia 2015 roku w murach naszej szkoły odbyło się spotkanie wigilijne dla uczniów i nauczycieli. Podczas tego spotkania chór Juventuus Tarnovienses  zaprezentował kolędy i pastorałki a capella.

27 grudnia 2015 roku w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnowie. Chór szkoły wziął udział w świątecznym koncercie kolęd i pastorałek Przy żłóbku Pana. Wraz z chórem wystąpiła Tarnowska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna Divina In Misericordia, pod batutą Adama Kaniarza. Chór szkolny zaprezentował tradycyjne kolędy i pastorałki w opracowaniu na chór i orkiestrę.

koncert choru