5 grudnia 2019 roku klasa 1bg wraz z sympatykami z klasy 2b uczestniczyła w kolejnym Matematycznym Czwartku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po przyjeździe do Instytutu Matematyki i krótkim spacerze po korytarzach przesiąkniętych atmosferą wyższej matematyki spotkało nas nieoczekiwane zdarzenie: alarm przeciwpożarowy i ewakuacja całego Instytutu! Dobrze, że to był tylko próbny alarm, bo zapewne dla wielu rozdyskutowanych brodatych studentów mógłby nie zakończyć się szczęśliwie. Jedno jest pewne uczniowie I LO to mistrzowie świata w ewakuacji w porównaniu do ich starszych kolegów.
Wykład pt. IMPERSYSTENCJA wygłosił z werwą dr Andrzej Czarnecki. Wykładowca przedstawił współczesne osiągnięcia matematyków w rozwiązaniu problemu a + b = c dotyczącego liczb pierwszych.
Po wykładzie spotkaliśmy jednego z naszych absolwentów, studenta studiów międzywydziałowych UJ, który również podobnie jak wykładowca zachęcał naszych uczniów do studiowania na najstarszym polskim uniwersytecie.
Miło nam poinformować, iż uczeń klasy III G Daniel Krzyżak został zakwalifikowany do etpu okręgowego XLIII Olimpiady Języka Francuskiego. Félicitations!
W dniu 6 grudnia 2019 roku grupa wolontariuszy bibliotecznych wybrała się do Szkoły Podstawowej nr 2 w Tarnowie, aby poczytać uczniom klas pierwszych wiersze Juliana Tuwima. W akcji wzięli udział: Natalia Malig, Emilia Kulig, Kamila Wrzos, Żaneta Kuta, Magdalena Kuzera, Patrycja Franczyk i Daniel Broccato. Celem spotkania była promocja czytelnictwa wśród dzieci, rozwijanie wrażliwości kulturowej i społecznej naszych uczniów, a także współpraca ze środowiskiem lokalnym.
W dniu 30.11.2019 r. zainteresowana biologią młodzież naszej szkoły wzięła udział w wycieczce na Uniwersytet Jagielloński, do nowego kampusu na ul. Gronostajowej. Naszym celem było wysłuchanie wykładów w ramach cyklu "Spotkania w samo południe z biochemią, biofizyką i biotechnologią": "Biopaliwo przyszłości, czyli jak produkować wodór używając mikroorganizmów” - dr hab. Dariusz Dziga; „Światło w służbie medycyny” - dr Martyna Krzykawska-Serda.
Wykłady zawierały nie tylko dawkę najnowszej wiedzy prezentowanej przez naukowców zajmujących się aktualnie powyższymi zagadnieniami, ale także informacje jak tę wiedzę można wykorzystać w naszym codziennym życiu.
Miło nam poinformować, że od dnia 29.11.2019r. wszyscy nasi czytelnicy uzyskają dostęp do platformy Academica.
Academica to obecnie ponad 3 miliony publikacji – w tym najnowsze podręczniki, monografie, czasopisma specjalistyczne, a także lektury na olimpiady przedmiotowe. Przeglądać katalog i wyświetlać zbiory, które nie podlegają ochronie prawnoautorskiej lub które zostały udostępnione na odpowiednich licencjach, można z dowolnego komputera z dostępem do Internetu na stronie: www.academica.edu.pl
Publikacje, które wciąż są chronione prawem autorskim można przeglądać w szkolnej bibliotece w godzinach jej pracy, na przeznaczonym do tego celu komputerze (terminal).
Jeśli nie znajdą Państwo w Academice poszukiwanej publikacji, to warto zgłosić ten brak bibliotekarzowi. Dzięki współpracy z Biblioteką Narodową każda
współczesna publikacja książkowa (od XIX wieku) może zostać w ciągu kilku dni zeskanowana i udostępniona.
Więcej informacji można znaleźć w podręczniku czytelnika Academiki.
Zapraszamy serdecznie!
Przedstawiamy wyniki konkursów organizowanych przez bibliotekę szkolną w październiku 2019 roku:
Najbardziej zaczytanym nauczycielem została pani profesor Małgorzata Wrześniowska,
Najbardziej zaczytanym uczniem jest Natalia Malig z klasy 1A,
Najbardziej zaczytanym oddziałem została klasa 3F.
Nagrodzonych wyłoniono na podstawie aktywności czytelniczej zarejestrowanej w systemie bibliotecznym w okresie: 02.09.2019-31.10.2019 roku.
Przyznano również dwa wyróżnienia za napisanie rymowanki lub wiersza związanego z książką i czytaniem, dla: Małgorzaty Gajdy z klasy 1Ag oraz Kamili Morys z 1A.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy niezapomnianych wrażeń czerpanych z czytania. Zachęcamy do wypożyczania książek przez cały rok szkolny, na końcu którego nagrodzimy najaktywniejszych czytelników.
Zapraszamy chętnych uczniów do udziału w wycieczce do Londynu.
TERMIN: 04.06-10.06.2020
CENA: 1590 zł
PROGRAM RAMOWY:
1 DZIEŃ
wyjazd z Tarnowa. Przejazd przez Niemcy, Holandię, Belgię do Francji;
2 DZIEŃ
przeprawa przez Kanał La Manche – prom lub Eurotunel. Od rana zwiedzanie dwóch sąsiadujących ze sobą dzielnic Londynu: zabytkowego Greenwich ze starym Obserwatorium Królewskim i południkiem 0, oraz Canary Wharf - nowoczesnego centrum finansowego – spacer po dzielnicy pełnej nowoczesnej architektury. Możliwość przejażdżki słynną Emirates Cable Car – kolejką zawieszoną ok 90m nad Tamizą, lub rejs statkiem po Tamizie. Wieczorem obiadokolacja i nocleg.
3 DZIEŃ
po śniadaniu przejazd do Cambridge – całodzienny pobyt w jednym z najsłynniejszych miast uniwersyteckich, zwiedzanie: Peterhouse, Most Matematyczny, King's College, Trinity College, Fitzwilliam Muzeum, możliwość rejsu rzeką Cam na słynnych łodziach tzw. punts. Powrót na obiadokolację i nocleg.
4 DZIEŃ
śniadanie, po śniadaniu całodzienne zwiedzanie Londynu i dzielnicy City of London: spacer wzdłuż Tamizy gdzie zobaczymy m.in.: Katedrę św. Pawła, zwiedzimy Tower of London – słynne byłe więzienie, obecnie miejsce w którym można zobaczyć brytyjskie insygnia królewskie, Tower Bridge, Doki św. Katarzyny. Obiadokolacja i nocleg.
5 DZIEŃ
śniadanie, następnie przejazd do Windsoru – zwiedzanie największego zamieszkałego zamku świata gdzie zobaczymy królewskie apartamenty. Przejazd do centrum Londynu, wizyta w Muzeum Historii Naturalnej lub Science Museum oraz British Museum; obiadokolacja i nocleg.
6 DZIEŃ
przejazd do centrum Londynu, zwiedzanie dzielnicy Westminster: budynki Parlamentu ze słynnym Big Benem, Westminster Abbey, Whitehall, Downing Street, Budynki gwardii konnej, St. James’s Park, Buckingham Palace, The Mall, Trafalgar Square, National Gallery, China Town, Leicester Square. Dla chętnych przejazd słynnym London Eye. Przejazd do Dover – przeprawa promem lub Eurotunelem do Calais.
7 DZIEŃ
przejazd przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy do Polski. Powrót do Tarnowa w godzinach popołudniowych.
CENA WYCIECZKI OBEJMUJE:
- przejazd autokarem z wc, klimatyzacją, barkiem, dvd;
- 4 noclegi u rodzin brytyjskich lub w hostelu/schronisku młodzieżowym;
- 4 śniadania, 4 obiadokolacje;
- ubezpieczenie NNW i KL, TFG 10,00 zł;
- opiekę pilota;
- przeprawy promowe Calais – Dover - Calais lub Eurotunel.
UWAGA!
- cena 1590 zł nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i przejazdów komunikacją miejską; każdy z uczestników zobowiązany jest obligatoryjnie przygotować: ok 90 GBP (osoby do 16 lat) lub ok 125 GBP (osoby pow. 16 lat) - kwota ta obejmuje przejazdy autokarem w centrum miasta, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, przejazdy środkami komunikacji miejskiej (metro);
- dokładna kwota podana będzie w terminie bliższym wyjazdu;
- program jest ramowy i może ulec zmianie, szczegóły programu ustala pilot w porozumieniu z wychowawcami;
- aby bezproblemowo wjechać na teren Zjednoczonego Królestwa wskazany jest ważny paszport.
ZAPISY
Więcej informacji udzielają oraz zgłoszenia przyjmują: panie Małgorzata Dudek, Irena Jodłowska i pan Grzegorz Pałucki. Decyduje kolejność wpłaconej zaliczki w wysokości 500 zł (maksymalnie do 15 grudnia 2019 roku).
ZAPRASZAMY
A tak było w zeszłym roku.
„Smartfon w książce czy książka w smartfonie? Pomysł–Projekt–Inspiracja”
Konkurs Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej skierowany jest zarówno do uczniów jak i nauczycieli.
Uczestnicy mogą przesyłać swoje prace: grę planszową, okładkę lektury, mem zachęcający do przeczytania lektury, projekt scenariusza zajęć dotyczących lektur lub gry miejskiej z elementami lektury do 15 stycznia 2020 r. na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Do wygrania sprzęt elektroniczny! Wybrane prace zostaną zamieszczone na stronie lektury.gov.pl.
Szczegółowe informacje i regulamin dostępne na stronie: www.ose.gov.pl