Ryby do życia potrzebują tlenu, podobnie jak inne organizmy żywe. Pobierają ten cenny pierwiastek z wody, a raczej „filtrują” wodę z rozpuszczonego w niej tlenu.

Dlaczego w zimie ryby mogą przeżyć na dnie bez dostępu do powietrza, ale w lecie już nie? Uczniowie klasy 3e biorący udział w Tarnowskim Piątku Chemicznym mieli okazję posłuchać o rozpuszczalności substancji gazowych i stałych w wodzie oraz o przyczynach i skutkach różnic w tej rozpuszczalności. Wykład połączony był z krótkim pokazem doświadczeń chemicznych Naukowego Koła Chemików OZON. Na zakończenie, uczestnicy mieli okazję sprawdzić zdobytą podczas wykładu wiedzę w quizie. W gronie uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki znaleźli się Regina Wojciechowska, Szymon Kot, Kacper Przebięda i Dominik Smoleń.