Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się w dniu 25 czerwca 2021r. O godz. 8:00 odprawiona zostanie Msza Święta w Katedrze tarnowskiej w intencji wszystkich uczniów i pracowników szkoły. O godz. 9:20 uczniowie spotykają się z wychowawcami w wyznaczonych salach, a następnie nastąpi uroczystość zakończenia roku szkolnego i podsumowanie projektu „Usłyszeć czas – nasza szkoła w cieniu pandemii 2019 – 2021” oraz zamknięcie kapsuły czasu.

Matematyczne Czwartki – czerwiec 2021

10 czerwca 2021 r. uczniowie klasy 2Bg wzięli udział w wykładzie z matematyki w ramach Matematycznych Czwartków na UJW spotkaniu jak zwykle wystąpili  dr  Jerzy Szczepański, prof. UJ, dr hab. Anna Pelczar-Barwacz oraz prowadząca  wykład Dr Małgorzata Moczurad. Uczniowie wysłuchali wykładu  Teoria obliczeń niemożliwych. Współczesne komputery potrafią na bieżąco analizować olbrzymie ilości danych: wygrać z arcymistrzem szachowym lub w ułamku sekundy rozwiązać równanie, którego człowiek nigdy nie rozwiąże. Okazuje się, że urządzenia te nie mogą jednak odpowiedzieć na dowolne pytanie.  I właśnie  teoria obliczeń niemożliwych  zajmuje się problemami, które łatwo można zdefiniować, ale których nie można rozwiązać. W spotkaniu wzięli także udział  studenci matematyki i matematyki komputerowej, którzy chętnie odpowiadali na pytania na temat studiów matematycznych na UJ.

 

Konkurs Krasomówczy "Public Speaking Contest"

Uczennica Stefania Bogacz z klasy 1C wzięła udział w VI Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym "Public Speaking Contest" zorganizowanym przez Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Angielskiego IATEFL Poland. Eliminacje do konkursu odbyły się 10 czerwca 2021 na platformie ZOOM. Temat pracy konkursowej to: "Climate change - a threat or an opportunity".

Celem konkursu jest popularyzowanie wypowiedzi publicznej ze szczególną dbałością o poprawną dykcję, artykulację, intonację i modulację głosu oraz doskonalenie umiejętności wyrażania własnych poglądów. 

Konkurs wokalny: "Z Błogosławioną Karoliną zaśpiewajmy"

 
Uroczystą galą finałową w Domu Kultury w Pilźnie zakończył się VI ogólnopolski konkurs "Z Bł. Karoliną zaśpiewajmy". Uczennica Kinga Zyguła (kl. 2f) zajęła pierwsze miejsce w kategorii "szkoły ponadpodstawowe / dorośli".
 
Jury oceniało tematykę, nowatorskość, technikę śpiewu i ogólny wyraz artystyczny wykonania. Uczestnicy mogli wykorzystać w swoich utworach wiersze poświęcone bł. Karolinie, które zostały nagrodzone w konkursie poetyckim w poprzednich latach. Z tych tekstów skorzystała również Kinga, która wybrała wiersz M.Kosmana "Twoja twarz", natomiast muzykę skomponowała do niego sama.
 
W tym roku konkurs odbywał się w formie on-line, a podczas finału prezentowano nagrania uczestników. Celem konkursu była oczywiście promocja osoby bł. Karoliny Kózkówny, ale również propagowanie mniej znanej i rozpowszechnionej formy ekspresji muzycznej, jaką jest poezja śpiewana.
 
Gratulujemy Kindze talentu muzycznego!
 

Wyniki turnieju szachowego

W środę 2 czerwca 2021 odbył się turniej szachowy online. Uczestnicy rywalizowali na platformie Lichess w tempie 10 minut na zawodnika, odbyło się 7 rund. Najlepszym szachistą okazał się Maksymilian Czerniak, który wygrał wszystkie pojedynki. Drugie miejsce zajął Łukasz Kubacka, a trzecie Dominik Sitarz. Wszyscy nagrodzeni uczęszczają do kl. 2b. Serdecznie gratulujemy !

Laureaci Olimpiady Losy Żołnierza

17-19 czerwca 2021 roku w Warszawie odbył się etap centralny Olimpiady Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy. Zawody zostały przeprowadzone w Muzeum Narodowym i Muzeum Wojska Polskiego. 56 finalistów rywalizowało w siedmiu konkurencjach: broń i barwa, eksponat muzealny, malarstwo batalistyczne, geografia militarna, Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki, heraldyka, obiekty zabytkowe Warszawy - oprowadzanie. Miło nam poinformować że uczniowie naszej Szkoły: Daniel Broccato III G i Jakub Hońdo III G zdobyli tytuł laureatów Olimpiady. Opiekunem naukowym uczniów jest: dr Janusz Kowal. Gratulujemy i dziękujemy za pracę i reprezentację Szkoły.

35. Tarnowska Nagroda Filmowa - finał

35. Tarnowska Nagroda Filmowa dobiegła końca. Swoją nagrodę przyznało także Młodzieżowe Jury TNF.  Po obejrzeniu 12 filmów konkursowych jurorzy przyznali statuetkę „Kamerzysty” oraz 5 tys. zł Mariuszowi Wilczyńskiemu, reżyserowi filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Nagrodę Mariuszowi Wilczyńskiemu wręczyła przewodnicząca jury Łucja Wrzesień - uczennica klasy 2Eg I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie.

Konkurs poetycko-plastyczny o bł. Karolinie

 
Znamy już wyniki XVIII edycji konkursu poetycko-plastycznego "Błogosławiona Karolino świeć nam przykładem" i miło nam poinformować, że trzy nasze uczennice zostały nagrodzone: za pracę plastyczną Izabela Głód (2c) zajęła II miejsce, a Natalia Misiaszek (2eg) otrzymała wyróżnienie. W kategorii poetyckiej Gabriela Kamionka (2dg) zajęła III miejsce. Opiekunem uczennic była s. Agnieszka Lampasiak.
 
Tegoroczni uczestnicy konkursu zmierzyli się z tematem: "Godność i powołanie człowieka w czasach próby". Do organizatorów napłynęło ponad 1090 prac, które były oceniane w dwóch kategoriach tematycznych oraz w poszczególnych grupach wiekowych: kl. 0-3, kl 4-6 SP, szkoły ponadpodstawowe oraz dorośli.
Celem konkursu, oprócz przybliżenia samej postaci bł. Karoliny Kózkówny, jest poznanie ideałów i wartości, którymi kierowała się w codziennym życiu i podczas walki o swoją wolność i godność oraz rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia u dzieci i młodzieży oraz dorosłych.
 
 
Poniżej przedstawiamy nagrodzony wiersz, a relację z rozdania nagród w Zabawie można obejrzeć na stronie: www.youtube.com/watch?v=i_5Ww-jWHDQ

Czytaj więcej...

Ogólnopolski Konkurs Astronomiczny „Astrolabium”

26 kwietnia sześć uczennic naszej szkoły „dotykało gwiazd”. W tym dniu odbył się Ogólnopolski Konkurs Astronomiczny „Astrolabium”, organizowany przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konkurs składał się z dwóch etapów: opracowywania 5 doświadczeń konkursowych oraz testu wiedzy. 

Uczennica kl. 1c Sara Sandheim wykazała się doskonałą wiedzą i uzyskała bardzo dobry wynik. Także pozostałe uczestniczki: Magdalena Bednarenko kl.2c, Aleksandra Kowal kl.2c, Aleksandra Stojak kl.2c,  Martyna Janeczek kl.1c, Gabriela Skotnicka kl.1c zaprezentowały dużą wiedzę.

Miejmy nadzieję, że udział w tym konkursie będzie wstępem do pogłębienia tej trudnej, ale pięknej dziedziny nauki.

Opiekunem uczniów jest mgr Małgorzata Krupa - Wróbel.

Zapraszamy na webinarium "Etyka w technologii i Internecie"

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w webinarium przeznaczonym dla młodego pokolenia, pt. "Etyka w technologii i internecie", organizowanego w ramach Szczytu Cyfrowego ONZ, które odbędzie się 31 maja 2021 r. w godz. 15 - 17. Udział w wydarzeniu jest darmowy,  wymagana rejestracja. Webinarium odbędzie się w języku angielskim. Będzie można się dowiedzieć między innymi:

· Co na temat sztucznej inteligencji myślą doradca rządu egipskiego, polski doradca OECD i minister Piotr Mazurek?

· Dlaczego najpopularniejszy robot na świecie zgodził się przyjąć zaproszenie na wydarzenie?

· Co polska młodzież ma wspólnego ze etyczną sztuczną inteligencją?

Podczas wydarzenia przedstawiciele Youth IGF opowiedzą o tym, jak zaangażować się w globalnych ruch Youth IGF a także wspólnie z entuzjastami z całego świata tworzyć propozycje zmian legislacyjnych oraz rządowych projektów w zakresie technologii i internetu. 

Wśród prelegentów znajdą się m.in. Robert Kroplewski - pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego, polski ekspert ds. etycznej AI w OECD, Komisji Europejskiej i UNESCO, Sally Radwan - doradca Ministra Komunikacji i Technologii Informacyjnych w Egipcie oraz przedstawiciele ONZ.

Organizatorami konferencji są Pełnomocnik Rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, Youth IGF Poland oraz Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, we współpracy z TrendHouse.org. Wydarzenie odbędzie się po angielsku.

Link do rejestracji: https://bit.ly/3yChVlO

Wydarzenie na facebooku dostępne pod tym linkiem.

Więcej informacji na gov.pl

 

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu