7 listopada 2019 obchodziliśmy w I LO 101 rocznicę odzyskania Niepodległości. Akademia pt. "Mamy Niepodległą" składała się z czterech seansów o godz.9.10.,10.05,11.00 i 12.00, które obejrzało ponad 500 uczniów naszej szkoły . Wraz z nauczycielami młodzież odśpiewała "Mazurek Dąbrowskiego" a dr Janusz Kowal wygłosił wykład na temat absolwenta I LO generała Mariana Kukiela, który odegrał ważną rolę w walce o niepodległą Polskę.

W części artystycznej wysłuchaliśmy "Czarnej wiosny" (Kacper Proszowski - 1Bg) oraz "Mazowsza" (Aneta Jamro - 1Ag). Fragment "Przedwiośnia "(K.Proszowski i M.Bilski - 2B)ukazał atmosferę salonów politycznych, a klimat ulicy z 1918 roku odtworzyli uczniowie klasy 1Ag do piosenki A. Osieckiej. Walca z "Nocy i dni" zaprezentował Mateusz Łabno z kl.1e. Chór przywołał również Legiony Piłsudskiego oraz piosenkę Republiki, dedykowaną Ojczyźnie (piękny wokal wykonała Kamila Witek z 1Ag). Oprócz uczty muzycznej mogliśmy doświadczyć wspaniałej syntezy kolorów światła, muzyki i tańca. Scenariusz napisała i wyreżyserowała akademię mgr Lucyna Frączek, która we wstępie mówiła o pielęgnowaniu Wolności niczym kwiatów. Epilog spektaklu (Karol Szczerba - 1Ag) skłonił do refleksji na temat Niepodległej Polski.