Warsztaty kaligraficzne z Agnieszką Wilczek

kaligrafia1-minSobotni poranek spędziliśmy twórczo i rozwijająco, specjalnie dla zainteresowanych uczniów zorganizowano warsztaty kaligraficzne w szkolnej bibliotece. Zajęcia poprowadziła pani Agnieszka Wilczek – architekt, wykładowca w Szkole Kaligrafii Littera Nova w Krakowie, specjalizujaca się w italice – renesansowym piśmie włoskim.

Italika jest pismem harmonijnym, lekkim, wytwornym, i jak na realia XVI wieku – szybkim. Zaprojektowane zostało przez znamienitych twórców tej epoki, którego zasady konstrukcji są aktualne także dziś. Wielu współczesnych projektantów czerpie inspiracje z tego kroju. Kąt wyjściowy trzymania narzędzia pisarskiego dla italiki to 45 stopni.

Uczestnicy warsztatów mieli okazję wysłuchać krótkiego wykładu dotyczącego historii pisma, kaligrafii oraz jej współczesnych zastosowań. Prelegentka przytoczyła kilka ciekawostek związanych z kaligrafią, m.in. fakt inspirowania się sztuką kaligrafii przez Steve'a Jobsa. W czasie praktycznych zajęć uczniowie pisali ściętą, metalową stalówką umieszczoną w drewnianej obsadce. Ćwiczyli staranność i precyzję pisania minuskuły alfabetu łacińskiego. Udzieliła nam się atmosfera skryptorium, cisza i skupienie sprzyjały twórczej pracy. Uczniowie wykazali się aktywnością, ciekawością i zaangażowaniem. Zadawali prowadzącej wiele pytań, czym zasłużyli na pochwałę z jej strony.

Składamy serdeczne podziękowanie Radzie Rodziców I LO za dofinansowanie zorganizowanych zajęć. Dzięki Państwu, warsztaty sprawiły uczniom wiele radości i stanowiły inspirację do dalszego rozwoju.