W dniach 22 – 29 października uczniowie naszej szkoły gościli młodzież z liceum z Caltagirone na Sycylii. Naszym celem było pokonywanie barier językowych, przełamywanie stereotypów, otwarcie na świat i stworzenie optymalnych warunków do poznania naszych kultur i nauki języka obcego.
Bardzo zależało nam, by ciepło przyjąć uczniów z Włoch, gdyż i oni dołożyli wszelkich starań, by nasz pobyt na Sycylii był niezapomniany.
W poniedziałek klasa 3d zabrała włoskich kolegów do Muzeum w Auschwitz-Birkenau. Uczniowie spotkali tam Samiego Modiano – jednego z ocalałych więźniów, propagatora pamięci o obozach i Holokauście. Była to 80 rocznica dotarcia do obozu pierwszego transportu Żydów z Rzymu w 1943 roku.
W środę odbyła się wycieczka do Warszawy, zwiedzanie Łazienek Królewskich i Zamku Królewskiego, spacer po Krakowskim Przedmieściu, gdzie uczniowie polscy przedstawiali w języku angielskim historię miasta oraz opisywali wyjątkowe miejsca: Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki czy Rynek Starego Miasta. W godzinach wieczornych wszyscy uczestnicy podziwiali wspaniałą panoramę Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Nauki i Kultury.
Piątek, to dzień, kiedy klasa 2e oprowadziła gości po centrum Krakowa. Potem wszyscy udali się na Wawel, gdzie w języku angielskim przewodnicy oprowadzili nasze grupy po Komnatach Królewskich.
Mieliśmy tez okazję gościć uczniów włoskich w murach naszej szkoły, gdzie uczestniczyli w lekcjach, brali udział w rozgrywkach sportowych i przerwach tanecznych, a także przedstawiali prezentacje o swoich szkołach, kulturze, tradycyjnych potrawach i rodzinnych miastach. Uczniowie odpowiedzialni za radiowęzeł szkolny zadbali o to, by na korytarzach rozbrzmiewały włoskie przeboje, a przewodniczący szkoły razem z grupą uczniów goszczących Włochów oprowadzał gości po naszym liceum. Popołudniami zwiedzaliśmy Tarnów – klasa 2f i 1f przybliżyły Włochom historię Tarnowa zabierając ich na spacer ulicami miasta. W Ratuszu uczniowie odbyli lekcję muzealną i weszli na gotycko-renesansową wieżę ratuszową.
Pobyt uczniów zakończyła wspólna kolacja, w której uczestniczył Dyrektor I LO pan Grzegorz Pałucki, nasi nauczyciele i młodzież szkolna. Opiekunki grupy włoskiej Pani Daniela Sorrenti i Daniela Grimaudo przygotowały niespodziankę – orzechowe torty z napisem: „Arrivederci. Do widzenia”. Mamy nadzieję, że uda nam się spotkać już niedługo…. Może tym razem w Palermo ?

Dziękujemy wszystkim uczniom, a w szczególności tym, którzy bezpośrednio brali udział w wymianie lub towarzyszyli gościom w czasie wycieczek i spotkań, ich Rodzicom za ogromne zaangażowanie, opiekę, wspaniałe posiłki i transport uczniów, przewodniczącemu szkoły Bartkowi Podkówce za wsparcie organizacyjne, uczniom prowadzącym szkolny radiowęzeł oraz przygotowującym rozgrywki sportowe i pokazy tańca oraz nauczycielom (w szczególności pani Uli Świerczek i nauczycielom wychowania fizycznego, anglistom i językowcom, księżom za wsparcie językowe, nauczycielom, którzy opiekowali się uczniami w czasie wycieczek szkolnych oraz towarzyszyli im w spotkaniach szkolnych i popołudniowych, a także pani Marzenie Koterbickiej-Borys i pracownikom Muzeum Okręgowego w Tarnowie - Muzeum Ratusz za pomoc i ciepłe przyjęcie).
Szczególne podziękowania składamy Dyrekcji naszego liceum oraz Radzie Rodziców.
Organizatorki: mgr Małgorzata Dudek i mgr Agnieszka Wrzesień

See you soon! ?? ?? ??