Jubileuszowy Zjazd Matematyków Polskich w stulecie PTM

W dniu 4 września 2019 br.  grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w projekcji filmów w kinie Kijów w Krakowie, będącej jedną z imprez towarzyszących Jubileuszowemu Zjazdowi Matematyków Polskich oraz obchodom 100 - lecia powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Nasi uczniowie obejrzeli dwa filmy :„Przestrzenie Banacha” w reżyserii Krzysztofa Langa  oraz „Polscy pogromcy Enigmy” Waldemara Stankiewicza. Projekcja filmów została poprzedzona krótkim wprowadzeniem, które wygłosił polski matematyk, absolwent I LO,   dr hab. prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego  Edward Tutaj.

To była bardzo dobra lekcja historii, która przybliżyła naszym uczniom postacie: Stefana Banacha – polskiego matematyka, jednego z przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej  oraz polskich kryptologów Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego , którzy pracowali nad złamaniem kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Wszyscy uczestnicy dzisiejszego wyjazdu otrzymali okolicznościową publikację „Matematyczna wędrówka po Krakowie” autorstwa dr Danuty Ciesielskiej (IHN PAN) i dr Krzysztofa Ciesielskiego(UJ).

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu