SAPERE AUDE

"Sukces i szacunek zdobywa się pracą i osobistym zaangażowaniem"  

bn 20 21

Umiesz liczyć, licz na I Liceum!

Serdecznie dziękujemy naszemu uczniowi Wiktorowi Małkowi z klasy  1Fg za przygotowanie filmu promującego naszą  szkołę. Dziękujemy za pomysł, zaangażowanie i czas poświecony na realizację tego projektu. Dziękujemy, że można, Wiktorze, na Ciebie liczyć.

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia filmu. Szczególnie dedykujemy go absolwentem szkól podstawowych i zachęcamy do udziału w rekrutacji do I Liceum Ogólnokształcącego - szkoły z tradycją i wartościami. Jesteśmy pewni, że wszyscy, którzy  sumiennością, pracowitością i uczciwością osiągają wyniki, znajdą swoje miejsce w gronie uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie - jednej z najstarszych szkół w Polsce, szkoły, która jest razem z uczniami i nieprzerwanie pracuje z nimi także w czasach pandemii. Trzymamy za Was kciuki i życzymy powodzenia.

Umiesz liczyć, licz na I Liceum.

Informacje dla maturzystów

Aktualne informacje dla osób przystępujących do egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2019/2020 znajdują się w zakładce MATURA. Prosimy wszystkich zainteresowanych o śledzenie pojawiających się komunikatów (Komunikat nr 1, Komunikat nr 2, Komunikat nr 3, Komunikat nr 4, Komunikat 5, Komunikat 6).

UWAGA!

25 maja 2020 r. mija termin potwierdzenia przystąpienia do matury ustnej (szczegóły znajdują się TUTAJ)

29 maja 2020 r. mija termin zgłaszania braku możliwości zasłaniania ust i nosa na terenie szkoły ze względów zdrowotnych (szczegóły znajdują się TUTAJ)

460 lecie I LO - wykładowca dr hab. Jerzy Grębosz

W czwartek 14.11.2019 r. gościliśmy w auli szkolnej Pana dr. hab. Jerzego Grębosza absolwenta I LO - rocznik matury 1974 r., fizyka pracującego w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN im. H. Niewodniczańskiego w Krakowie.

P. J. Grębosz jest autorem wielu publikacji naukowych zakresie fizyki jądrowej, Jestrównież autorem książek poświęconych programowaniu: Pasja C++, Symfonia C++, Symfonia C++ Standard i Opus Magnum C++11, które od wielu lat są podręcznikami na wielu polskich uczelniach.

Zrealizował filmy: Duch fizyki, Badamy tajemnice DNA, Tajemniczy świat jąder atomowych, wyreżyserował wiele spektakli podczas Małopolskich Nocy Naukowców w Krakowie oraz spektakl Gwiezdny pył podczas uroczystości 60-lecia IFJ PAN w Krakowie w 2015 r.

Zapalony globtroter – zwiedził kilka kontynentów: obie Ameryki, Azję, Afrykę Równikową, Australię, Nową Zelandię, Polinezję, Mikronezję, Papuę Nową Gwineę. Od kilkunastu lat zafascynowany wyspami Pacyfiku.

I to właśnie coroczne pobyty na Oceanii stały się tematem przewodnim wykładu Jak Robinson na Oceanii – najwspanialsza przygoda życia wygłoszonym dla młodzieży w ramach obchodów 460-lecia naszej szkoły. Udział wzięły klasy matematyczno-geograficzne: 1dg, 2d i 3d.

To kolejny raz, jak gościmy w murach naszej szkoły p. dr. J. Grębosza. W roku 2009 wraz z dr. hab. B. Fornalem (IFJ PAN) wziął udział w Talk show fizycznym, a w 2013 wygłosił wykład Chaos, czyli skąd się wzięliśmy?

P. J. Grębosz najpierw opowiedział o losach Alexandra Selkirka szkockiego żeglarza, który przez cztery lata samotnie mieszkał na wyspi, stając się pierwowzorem książkowego Robinsona Crusoe w powieści Daniela Defoe. Później p. Grębosz opowiedział o zwiedzonej przez siebie wyspie Robinsona na Pacyfiku i o tym, jak zrodziło się w nim pytanie, czy w dzisiejszych czasach można jeszcze przeżyć z dala od cywilizacji i czy są jeszcze miejsca na Ziemi, gdzie żyją ludzie nieskażeni cywilizacją zachodu.

Pobyty na wielu wyspach Oceanii doprowadziły go aż na wyspy Republiki Vanuatu w archipelagu Nowych Hybryd, gdzie odnalazł, jak się wydaje jedną z ostatnich kultur. Ludzie tam mieszkający znają białych ludzi, ale mimo wszystko postanowili być wierni stylowi życia ich ojców i dziadów. Mieszkają głęboko w dżungli, chodzą niemal nago, są analfabetami, z którymi nasz wykładowca zaprzyjaźnił się mieszkając przez dłuższy czas w ich wiosce, chodząc ubrany jak tubylcy, żyjąc w ich chatach, jedząc wspólne posiłki i poznając ich zwyczaje. Jak sam wspomniał doświadczył z ich strony bardzo dużo dobroci, odwdzięczając się na różne sposoby, m.in. będąc dla nich pielęgniarką, osobą objaśniająca im najbliższy obserwowalny kosmos, a w rozmowach uświadamiając ich, jak ważne jest to, żeby nie porzucali dawnych wierzeń, tradycji i legend. Nie stawiali się, tak jak inni ich rodacy – żałosnymi naśladowcami kultury zachodniej. Tubylcy w zamyśleniu nieraz mówili doniego: „You are a very special white man”, gdy rokrocznie wracał spędzając z nimi po kilka tygodni.. Całą prelekcję p. Grębosz zilustrował wspaniałą prezentacją multimedialną z mnóstwem zdjęć obrazujących życie codzienne w wioskach oraz dotyczących wielu sytuacji, w których się sam znalazł przez ostatnie dziesięć lat.

Dwugodzinny wykład zakończyły gromkie brawa uczniów, którzy wyrazili swój entuzjazm i podziw dla wiedzy i sposobu jej przekazania przez p. dr. Jerzego Grębosza.

Witamy

na stronach
I Liceum Ogólnokształcącego
w Tarnowie.

Jest to najstarsze tarnowskie liceum i jedna
z siedmiu najstarszych tego typu szkół w Polsce.

460 lat tradycji

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że
I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie

jest wśród najlepszych liceów
w Polsce sklasyfikowanych
w
Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych
PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł
"Srebrnej Szkoły 2019".

sukcesy

chor

radio szkolne2

Edukacja prawna

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu