Nasz laureat i finalistka Olimpiady Teologii Katolickiej 2019

W dniach 28-30 marca 2019 r. w diecezji opolskiej odbył się centralny etap XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej, w którym wzięło udział 123 uczniów szkół ponadgimnazjalnych (po 3 z każdej diecezji w Polsce). Uczestnicy olimpiady gościli w Domu Pielgrzyma na Górze Św. Anny. W tym roku Olimpiada odbywała się pod hasłem: Święty Jacek – wzór ewangelizacji. Święty Jacek Odrowąż, pochodzący z Kamienia Śląskiego, to jedyny święty Polak przedstawiony na kolumnadzie Berniniego na placu św. Piotra na Watykanie. Głosił Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby, dlatego też jest wzorem – jak wskazuje hasło olimpiady – ewangelizacji, czyli głoszenia Dobrej Nowiny o Chrystusie.
Na tym etapie zmagań teologicznych naszą tarnowską diecezję reprezentowało m.in. dwoje uczniów naszej szkoły, którzy zwyciężyli w etapie diecezjalnym tj.: Karolina Niziołek zklasy III e (katecheta ks. Janusz Pabian) i Michał Ryndak z klasy III c (katecheta ks. Grzegorz Grych).
Dzień 30 marca 2019 r. był szczególnym dniem dla uczestników Olimpiady Teologii Katolickiej. Na uroczystej Mszy Świętej, która odbyła się w Bazylice św. Anny Samotrzeciej ogłoszonych zostało 10 laureatów OTK Opole 2019, którzy następnie wzięli udział w teście ustnym. Wśród nich znalazł się reprezentant naszej diecezji Michał Ryndak, który ostatecznie zajął 7 miejsce, uzyskując tytuł laureata XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej. Karolina, która zdobyła 80% maksymalnej ilości punktów, uzyskała tytuł finalisty centralnego etapu tejże olimpiady. Ten wynik jest szczególnie znaczący, kiedy weźmie się pod uwagę, że w skali całej Polski w etapie szkolnym wzięło udział ponad 10 tys. młodych ludzi, a na etapie diecezjalnym ponad 1300 uczniów.
Wręczenie nagród miało miejsce podczas uroczystej gali na zakończenie olimpiady. Laureaci wychodząc na scenę, mieli okazję wybrać spośród dwunastu tę nagrodę, która najbardziej im się podobała. Do wyboru były między innymi: laptop, tablet, pielgrzymka zagraniczna, zaproszenie na Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, bilety na mecz Reprezentacji Narodowych: siatkówki i piłki nożnej, oraz inne ciekawe wycieczki i nagrody rzeczowe.
Dodatkową atrakcją była możliwość wylosowania, przez obecnych na gali finalistów, kilku nagród specjalnych. Należy również wspomnieć, iż opiekunowie, którzy przygotowywali laureatów do olimpiady, także otrzymali szczególne nagrody. Szkoły trzech pierwszych finalistów dostały nagrody rzeczowe w postaci telewizora, projektora i worka ze sprzętem sportowym.
Michałowi i Karolinie gratulujemy tak wysokich osiągnięć, dziękujemy za piękne reprezentowanie naszej diecezji i szkoły w Polsce oraz życzymy błogosławieństwa Bożego, radości Ducha Świętego. Niech św. Jacek, którego życie zgłębiali, będzie ich przyjacielem i drogowskazem.