bn 20 21

Umiesz liczyć, licz na I Liceum!

Serdecznie dziękujemy naszemu uczniowi Wiktorowi Małkowi z klasy  1Fg za przygotowanie filmu promującego naszą  szkołę. Dziękujemy za pomysł, zaangażowanie i czas poświecony na realizację tego projektu. Dziękujemy, że można, Wiktorze, na Ciebie liczyć.

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia filmu. Szczególnie dedykujemy go absolwentem szkól podstawowych i zachęcamy do udziału w rekrutacji do I Liceum Ogólnokształcącego - szkoły z tradycją i wartościami. Jesteśmy pewni, że wszyscy, którzy  sumiennością, pracowitością i uczciwością osiągają wyniki, znajdą swoje miejsce w gronie uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie - jednej z najstarszych szkół w Polsce, szkoły, która jest razem z uczniami i nieprzerwanie pracuje z nimi także w czasach pandemii. Trzymamy za Was kciuki i życzymy powodzenia.

Umiesz liczyć, licz na I Liceum.

Informacje dla maturzystów

Aktualne informacje dla osób przystępujących do egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2019/2020 znajdują się w zakładce MATURA. Prosimy wszystkich zainteresowanych o śledzenie pojawiających się komunikatów (Komunikat nr 1, Komunikat nr 2, Komunikat nr 3, Komunikat nr 4, Komunikat 5, Komunikat 6).

UWAGA!

25 maja 2020 r. mija termin potwierdzenia przystąpienia do matury ustnej (szczegóły znajdują się TUTAJ)

29 maja 2020 r. mija termin zgłaszania braku możliwości zasłaniania ust i nosa na terenie szkoły ze względów zdrowotnych (szczegóły znajdują się TUTAJ)

C'era una volta…

C'era una volta…

(Pewnego razu…)

30 marca 2019 r. w Trieście odbyła się ceremonia rozdania nagród 15. edycji Międzynarodowego Konkursu Poezji i Teatru Castello Di Duino, w którym uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego – Justyna Bajorek z klasy IIA i Michał Liguz z klasy IIG zdobyli Wyróżnienie Specjalne za napisaną sztukę teatralna zatytułowaną : „Tak daleko i tak blisko”. Treść sztuki doskonale wpisała się w temat tegorocznej edycji konkursu: „Mam marzenie” (”Ho un sogno”). Współautorem sukcesu był również Daniel Broccato z klasy IG.

Wyjazd do Włoch w celu odebrania nagrody, został zorganizowany przez opiekunki nagrodzonych uczniów: panią Dyrektor Jadwigę Skolmowską oraz panią Jolantę Hasooni. Podróż rozpoczęła się w czwartek 28 marca wyjazdem z Tarnowa o godzinie 20. 29 marca dotarliśmy do Jaskini Postojna na Słowenii i spędziliśmy w tej bajkowej krainie wspaniały czas, podziwiając liczące sobie tysiące lat stworzone przez naturę formacje krasowe. Tego samego dnia odwiedziliśmy również Predjamski Grad- zamek, który wręcz wyrasta ze skały i z prawdziwym zaciekawieniem słuchaliśmy o pełnej przygód historii jego właścicieli. 

Wieczorem dotarliśmy do miejsca docelowego naszej wycieczki: Triestu - portowego miasta w północno-wschodnich Włoszech. Ceremonia rozdania nagród odbyła się w sobotę w sali wykładowej Sala Saturnia nad samym morzu. Wydarzenie przyciągnęło ludzi z całego świata. Oprócz odbierania nagród,   uczestnicy konkursu odczytywali fragmenty nagrodzonej twórczości w języku ojczystym, dzięki czemu mogliśmy zapoznać się z brzmieniem takich języków jak słoweński czy grecki. Prezentacje tłumaczone były na język włoski i angielski, co pozwoliło nam pełniej podziwiać pomysłowość ich autorów.

Kolejny etapem naszej podróży był zamek w Duino, od którego pochodzi nazwa konkursu. Malowniczo położona warowna budowla wzniesiona na wzgórzu nad samym morzem zachwyciła wszystkich. Wnętrza zamku były pełne wspaniałych eksponatów. Ważnym elementem historii zamku jest postać niemieckiego poety, Rainera Marie Rilkego, który przybył tam w poszukiwaniu weny. Jego pobyt w zamku zaowocował „Elegiami z Duino”. Po zwiedzaniu zamku odbyliśmy spacer położoną niedaleko Drogą Rilkego – malowniczą leśną ścieżką. Wiosenna pogoda pozwalała w pełni rozkoszować się pięknem natury.

Sobota zakończyła się zwiedzaniem Triestu. W czasie przechadzek wąskimi uliczkami nie opuszczała nas atmosfera sztuki - to w tym miejscu tworzył jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku: James Joyce.

W niedzielę o 4 rano pożegnaliśmy Triest, aby udać się do jeszcze jednego magicznego miejsca: Wiednia. Po mszy w polskim kościele udaliśmy się do Belwederu, który już z zewnątrz zapierał dech w piersiach. Samo wnętrze bogato zdobionego barokowego pałacu mieści w sobie wielką galerię sztuki, w której mogliśmy zobaczyć kolekcję dzieł najwybitniejszych austriackich malarzy takich jak: Rueland Frueauf, Franz Xaver Messerschmidt, Egon Schiele, Helene Funke, Oskar Kokoschka, a w szczególności Gustav Klimt.

Ostatnim punktem wycieczki była gotycka katedra św. Szczepana w Wiedniu, która stała się dla nas surrealistycznym przeżyciem. Ciężkie do pojęcia jest to, że człowiek zaprojektował i stworzył coś tak monumentalnego, coś tak pięknego.

Do Tarnowa wróciliśmy już w poniedziałek o 1 w nocy - zmęczeni, ale szczęśliwi.

C’era una volta… - to jedno z wyrażeń włoskich, których nauczyliśmy się podczas tego krótkiego, ale pełnego wrażeń pobytu we Włoszech.

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu