"Ciebie jaszczurki kąsać będą zwinne" - Antoni Sypek w I LO

Wielkimi krokami zbliżają się obchody jubileuszu 460-lecia istnienia naszego Liceum. Jednym z elementów uświetniających rok jubileuszowy są tematyczne wykłady naszych absolwentów odbywające się we wrześniu i październiku 2019 roku.

Pierwszy taki wykład pt. Ciebie jaszczurki kąsać będą zwinne, o nieznanych faktach z historii I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie wygłosił Antoni Sypek. Prelegent z energią i pasją opowiadał o ciekawych, a nieznanych postaciach związanych z naszą szkołą. Za jego sprawą odżyła na nowo historia nieszczęśliwego konfliktu pomiędzy uczniem Witoldem Idzikowskim, a profesorem Franciszkiem Haburą. Żywo odmalował postać profesora Rufina Piotrowskiego – powstańca listopadowego znanego z udanej ucieczki z syberyjskiej katorgi, profesora I Liceum, którego historię na łamach powieści Turniej cieni przywołała Elżbieta Cherezińska.

Antoni Sypek - absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, nauczyciel, wychowawca, historyk miasta i regionu, działacz społeczny i samorządowy. Opublikował szereg artykułów poświęconych regionalnej historii, napisał książkę poświęconą historii naszego Liceum pt. I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie. Jest założycielem Społecznego Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. Aktywnie propaguje turystykę górską i krajoznawczą. Jest współzałożycielem Tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego i współautorem czasopisma tegoż Towarzystwa: Rocznik Tarnowski.