bn 20 21

Umiesz liczyć, licz na I Liceum!

Serdecznie dziękujemy naszemu uczniowi Wiktorowi Małkowi z klasy  1Fg za przygotowanie filmu promującego naszą  szkołę. Dziękujemy za pomysł, zaangażowanie i czas poświecony na realizację tego projektu. Dziękujemy, że można, Wiktorze, na Ciebie liczyć.

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia filmu. Szczególnie dedykujemy go absolwentem szkól podstawowych i zachęcamy do udziału w rekrutacji do I Liceum Ogólnokształcącego - szkoły z tradycją i wartościami. Jesteśmy pewni, że wszyscy, którzy  sumiennością, pracowitością i uczciwością osiągają wyniki, znajdą swoje miejsce w gronie uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie - jednej z najstarszych szkół w Polsce, szkoły, która jest razem z uczniami i nieprzerwanie pracuje z nimi także w czasach pandemii. Trzymamy za Was kciuki i życzymy powodzenia.

Umiesz liczyć, licz na I Liceum.

Informacje dla maturzystów

Aktualne informacje dla osób przystępujących do egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2019/2020 znajdują się w zakładce MATURA. Prosimy wszystkich zainteresowanych o śledzenie pojawiających się komunikatów (Komunikat nr 1, Komunikat nr 2, Komunikat nr 3, Komunikat nr 4, Komunikat 5, Komunikat 6).

UWAGA!

25 maja 2020 r. mija termin potwierdzenia przystąpienia do matury ustnej (szczegóły znajdują się TUTAJ)

29 maja 2020 r. mija termin zgłaszania braku możliwości zasłaniania ust i nosa na terenie szkoły ze względów zdrowotnych (szczegóły znajdują się TUTAJ)

Kazimierz Brodziński – znak migowy „broda”

Jubileusz 460-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie stał się okazją do przybliżenia patrona naszej szkoły - Kazimierza Brodzińskiego, który jest uważany za najwybitniejszego polskiego przedstawiciela preromantyzmu i za znakomitego poetę sentymentalnego.

Jego osoba łączy ze sobą trzy, pozornie zupełnie nie związane ze sobą miejsca: nasze tarnowskie liceum, Polski Związek Głuchych oraz grupę skał w lesie niedaleko Lipnicy Murowanej.

Kazimierz urodził się 8 marca 1971 roku w Królówce koło Bochni. To w tamtych okolicach czerpał natchnienie do swoich utworów. Na górze Patrotna niedaleko Lipnicy Murowanej znajduje się malownicza formacja skalna, którą w 1938 roku nazwano na cześć poety "Kamienie Brodzińskiego". To tam od 5 lat odbywają się zjazdy integracyjne klas pierwszych naszej szkoły, której absolwentem jest właśnie Kazimierz Brodziński. Naukę w Gimnazjum Tarnowskim rozpoczął w 1803 roku, a w 1921 roku ogłoszono go jej patronem. A jak to wszystko łączy się z Polskim Związkiem Głuchych? Otóż już w 1896 roku nadano jednej z tarnowskich ulic imię Kazimierza Brodzińskiego. Dzisiaj przy tej ulicy znajduje się oddział terenowy PZG.

Dzięki współpracy z ks. Damianem Migaczem, diecezjalnym duszpasterzem niesłyszących, jeszcze przed wakacjami gościliśmy w naszej szkole osoby niesłyszące, które opowiedziały nam o różnych problemach, z którymi zderzają się na co dzień oraz przybliżyły nam kulturę osób głuchych. Mieliśmy również możliwość poznać podstawy języka migowego. To zainspirowało grupę uczniów do przygotowania filmu o Patronie i przetłumaczeniu go na język migowy, aby przybliżyć jego postać także osobom niesłyszącym.

W tym miejscu bardzo serdecznie dziękujemy ks. Damianowi za cierpliwość i poświęcony nam czas oraz przygotowanie nas do nagrania filmu. Liczymy na dalszą współpracę!

FILM O PATRONIE I LO

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu